Doktorant, który rozpoczął studia doktoranckie przed rokiem akademickim 2019/2020 może ubiegać się o:

  • stypendium socjalne,
  • stypendium dla osób niepełnosprawnych,
  • zapomogę,
  • stypendium rektora.

Świadczenia dla doktorantów są przyznawane  zgodnie z obowiązującym Regulaminem świadczeń dla studentów Politechniki Częstochowskiej. Podstawa prawna: art. 281 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1669, z późn. zm.).

Wnioski o stypendium rektora należy złożyć do kierownika studiów doktoranckich.

Wnioski o stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych i zapomogę należy złożyć w Biurze Obsługi Studentów Działu Nauczania, ul. Dąbrowskiego 69,  42-201 Częstochowa, pokój 1C - parter  (nowe wejście od ul. Dąbrowskiego - pomiędzy SWF a WIiŚ)

Godziny otwarcia  biura oraz numery telefonów są dostępne na stronie Biuro Obsługi Studentów Działu Nauczania - kontakt

Od semestru zimowego 2023/2024 obowiązują nowe druki wniosków i załączników. Wnioski na starych drukach nie będą przyjmowane.


Regulamin świadczeń dla studentów Politechniki Częstochowskiej wraz z załacznikami został wprowadzony Zarządzeniem Rektora Politechniki Częstochowskiej Nr 410/2023 z dnia 4 sierpnia 2023 r.

Pliki do pobrania

INFORMACJE OGÓLNE

Stypendium rektora może być przyznane doktorantowi, który w roku akademickim poprzedzającym przyznanie stypendium spełnił łącznie następujące warunki:

  1. uzyskał bardzo dobre lub dobre wyniki z egzaminów objętych programem studiów doktoranckich,
  2. wykazał się postępami w pracy naukowej i przygotowaniu rozprawy doktorskiej,
  3. wykazał się szczególnym zaangażowaniem w pracy dydaktycznej.

Stypendium rektora może otrzymać doktorant, który:

  1. złożył indeks wraz ze sprawozdaniem z przebiegu studiów doktoranckich za dany rok akademicki i opinią opiekuna naukowego lub promotora;
  2. zaliczył rok studiów i złożył wniosek zgodnie z niniejszymi Zasadami.

Kryteria przyznawania stypendium rektora, zawierające szczegółowe zasady punktacji za poszczególne osiągnięcia ustala Rektor w porozumieniu z właściwym organem Samorządu Doktorantów.

Załącznik nr 2.1 - Kryteria przyznawania stypendium rektora dla doktorantów studiów doktoranckich Politechniki Częstochowskiej

W przypadku studiowania na więcej niż jednej dyscyplinie stypendium rektora można pobierać tylko na jednym, według własnego wyboru.

WNIOSKI

Terminy składania wniosków:

  • na semestr zimowy - do 5 października danego roku akademickiego,
  • na semestr letni - do ostatniego dnia lutego danego roku akademickiego.

Regulamin świadczeń dla studentów Politechniki Częstochowskiej wraz z załacznikami został wprowadzony Zarządzeniem Rektora Politechniki Częstochowskiej Nr 410/2023 z dnia 4 sierpnia 2023 r.

Pliki do pobrania

Sposób składania wniosku

Student składa wypełniony i podpisany wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami do kierownika studiów doktoranckich.

Kierownik studiów doktoranckich jest zobowiązany do przekazania wniosków o stypendium rektora do Biura Obsługi Studentów Działu Nauczania w terminie do 3 dni roboczych od daty 5 października danego roku akademickiego.

Wniosek powinien zawierać naniesioną adnotację przez pracownika dziekanatu, opiekuna naukowego/ promotora oraz kierownika studiów doktoranckich.

Dokumenty potwierdzające osiągnięcia doktoranta

Oryginał lub kserokopia dokumentów.

W przypadku złożenia wniosku wraz z kserokopią dokumentacji przez doktoranta, dokumenty muszą być poświadczone przez pracownika dziekanatu „za zgodność z oryginałem”.

W przypadku  składania wniosku wraz z kserokopiami dokumentów stanowiącymi załączniki do wniosku za pośrednictwem Poczty Polskiej lub innej instytucji świadczącej usługi kurierskie, za potwierdzeniem odbioru,  dokumenty te muszą być poświadczone przez notariusza „za zgodność z oryginałem”.

Braki w dokumentacji

W przypadku złożenia w terminie niekompletnego wniosku Komisja wzywa doktoranta do uzupełnienia braków w terminie 7 dni. Nieuzupełnienie tych braków w terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

W przypadku doktorantów, którzy uzupełniają dokumentację do wniosku złożonego w terminie wypłata stypendium następuje od miesiąca, w którym do komisji wpłynął kompletny wniosek.

Decyzje stypendialne

Stypendia są przyznawane na semestr i wypłacane:

  • w semestrze zimowym do 5 miesięcy,
  • w semestrze letnim do 4 miesięcy.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach rektor może wydłużyć okres wypłaty świadczeń w semestrze letnim do 5 miesięcy.

Decyzja administracyjna wydawana jest na każdy semestr roku akademickiego. Stypendia wypłacane są raz w miesiącu.

UWAGA!

Stypendia przyznawane są do 9% najlepszych doktorantów w danych dziedzinach, którzy otrzymali największą liczbę punktów w swojej grupie rankingowej. Liczebność grup rankingowych wyliczana jest na dzień 15 października danego roku akademickiego.

W Politechnice Częstochowskiej obowiązuje podział na dziedziny nauki studiów doktoranckich:

  1. dziedzina nauk społecznych w dyscyplinie naukowej: nauki o zarządzaniu i jakości;
  2. dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinach naukowych: elektronika
    i elektrotechnika; informatyka techniczna i telekomunikacja; inżynieria materiałowa; inżynieria mechaniczna; inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka.   

Po ustaleniu listy rankingowej, na podstawie analizy złożonych wniosków stypendium rektora dla doktorantów może być przyznane doktorantom, którzy uzyskali co najmniej 50 punktów.

Rozpatrywaniem wniosków zajmuje się Uczelniana Komisja Stypendialna, która może powoływać zespoły merytoryczne do oceny danego obszaru osiągnięć doktorantów oraz w przypadku wątpliwości co do przedstawionych dokumentów zasięgnąć opinii w formie pisemnej.

Za 100 % doktorantów w każdej dziedzinie nauk na danym roku studiów doktoranckich uznaje się wszystkich doktorantów, którzy zostali wpisani na bieżący rok akademicki na dane studia doktoranckie realizowane w danej jednostce.

Za najlepszych doktorantów uważa się doktorantów zajmujących najwyższe miejsca na liście rankingowej.

Lista sporządzana jest odrębnie dla każdego roku studiów w danej dziedzinie oraz dla doktorantów, którym przedłużono okres studiów doktoranckich.

W przypadku, gdy na liście rankingowej znajduje się dwóch lub więcej doktorantów posiadających taką samą liczbę punktów stosuje się dodatkowe kryteria ustalone przez Rektora.

Studenci, którzy przebywają na urlopie zdrowotnym, macierzyńskim oraz na urlopie przyznanym przez Kierownika Studiów Doktoranckich mogą w uzasadnionych, szczególnych przypadkach otrzymywać stypendium rektora.

Dokumentacja złożona do wniosku o stypendium rektora jest ostateczna. Niedopuszczalna jest modyfikacja, dołączanie lub wycofanie złożonych załączników do wniosku.

Wysokość przyznanego stypendium rektora ustala Rektor PCz w porozumieniu z Uczelnianą Radą Doktorantów PCz. Aktualna wysokość stawki za punkt w przyznawaniu stypendium rektora dostępna jest w zakładce Stawki stypendialne.

Łączna miesięczna wysokość stypendium socjalnego i stypendium rektora nie może być wyższa niż 38% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy – obecnie kwota ta wynosi: 2739,80 zł.

Informacje ogólne

Doktorant może ubiegać się o stypendium socjalne, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach stypendium socjalne w zwiększonej wysokości.

Stypendium socjalne może otrzymać doktorant znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, którego miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie nie przekracza 1294,40 zł.

Stypendium socjalne w zwiększonej wysokości może otrzymać doktorant w szczególnie uzasadnionych przypadkach, o ile spełnia warunki niezbędne do otrzymania stypendium socjalnego. Przez szczególnie uzasadnione przypadki, rozumie się w szczególności następujące okoliczności:

  • sieroctwo wnioskodawcy, który nie ukończył 25. roku życia;
  • ciężka lub przewlekła choroba członka rodziny studenta;
  • korzystanie przez wnioskodawcę lub pozostawanie wnioskodawcy na utrzymaniu rodziny korzystającej ze wsparcia ośrodka pomocy społecznej w formie zasiłków stałych lub okresowych;
  • zamieszkanie przez wnioskodawcę w domu studenckim Politechniki Częstochowskiej lub obiekcie innym niż dom studencki, ze względu na niemożliwy lub utrudniony codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do uczelni.           

Wnioski

Terminy składania wniosków:

  • na semestr zimowy - do 15 października bieżącego roku akademickiego,
  • na semestr letni - do ostatniego dnia lutego bieżącego roku akademickiego.

Regulamin świadczeń dla studentów Politechniki Częstochowskiej wraz z załacznikami został wprowadzony Zarządzeniem Rektora Politechniki Częstochowskiej Nr 410/2023 z dnia 4 sierpnia 2023 r.

Pliki do pobrania

Dokumenty niezbędne

  1. Wniosek o stypendium socjalne  (zgodnie z załącznikiem nr 2.3 do Regulaminu świadczeń dla studentów).
  2. Oświadczenie o okresach, w których wnioskodawca posiadał status studenta/doktoranta (zgodnie z załącznikiem nr 2.2 do Regulaminu świadczeń dla studentów).

Do wniosku o stypendium socjalne należy bezwzględnie dołączyć:

  • odpowiednie zaświadczenia z urzędu skarbowego o wysokości wszystkich dochodów i przychodów osiągniętych przez doktoranta i członków rodziny doktoranta w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki (dla dokotranta i każdego pełnoletniego członka rodziny oddzielne zaświadczenie w oryginale; każda sytuacja braku dochodu musi być udokumentowana zaświadczeniem z urzędu skarbowego),
  • oświadczenia doktoranta i członków rodziny doktoranta (zgodnie z załącznikiem nr 2.12 do Regulaminu świadczeń dla studentów) o dochodzie niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki (dla doktoranta i każdego pełnoletniego członka rodziny oddzielnie - w oryginale wraz z dokumentami potwierdzającymi osiąganie wykazanych dochodów - kopie poświadczone przez notariusza lub kopie wraz z oryginałami do wglądu),
  • zaświadczenia zawierające informację o wysokości rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki (ZUS/KRUS) - dla doktoranta i każdego pełnoletniego członka rodziny oddzielnie (w oryginale),

Ponadto dokumenty potwierdzające sytuację materialną doktoranta i jego rodziny

Wykaz dokumentów potwierdzających sytuację materialną studenta/doktoranta określa załącznik nr 1.1b.

Obowiązkiem doktoranta ubiegającego się o przyznanie stypendium socjalnego jest rzetelne, zgodne ze stanem faktycznym, przedstawienie i udokumentowanie swojej sytuacji materialnej. W tym celu doktorant winien dostarczyć zaświadczenia i oświadczenia o wszystkich źródłach dochodów w rodzinie oraz na bieżąco zgłaszać wszelkie zmiany w sytuacji materialnej w rodzinie doktoranta.

Sposób składania wniosku

Doktorant składa wypełniony i podpisany wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami do Biura Obsługi Studentów Działu Nauczania.

Dopuszczalne jest składanie wniosku o przyznanie stypendium socjalnego za pośrednictwem operatora pocztowego lub innej instytucji świadczącej usługi kurierskie, za potwierdzeniem odbioru.

O terminie ważności złożenia wniosku decyduje data stempla pocztowego.

Dokumenty potwierdzające sytuację dochodową doktoranta

Oryginał lub kserokopia dokumentów.

W przypadku złożenia wniosku wraz z kserokopiami dokumentów potwierdzającymi sytuację dochodową doktoranta w formie papierowej, należy przedstawić oryginały pracownikowi Biura Obsługi Studentów Działu Nauczania w celu ich poświadczenia.

W przypadku  składania wniosku wraz z kserokopiami dokumentów potwierdzającymi sytuację dochodową studenta za pośrednictwem Poczty Polskiej lub innej instytucji świadczącej usługi kurierskie, za potwierdzeniem odbioru,  dokumenty te muszą być poświadczone przez notariusza „za zgodność z oryginałem”.

Zmiana sytuacji materialnej

Doktorant zobowiązany jest w terminie do 7 dni powiadomić Biuro Obsługi Studentów Działu Nauczania o zmianie wysokości dochodu w rodzinie oraz o innych okolicznościach mogących mieć wpływ na przyznanie świadczeń zgodnie z Załącznikiem nr 2.7 – Wniosek o ponowne przeliczenie dochodu.

Prawo do stypendium socjalnego, ustala się ponownie w trakcie roku akademickiego w przypadku:

  • zwiększenia się liczby członków rodziny,
  • zmniejszenia się liczby członków rodziny,
  • utraty dochodu,
  • uzyskania dochodu.

Braki w dokumentacji

W przypadku złożenia w terminie niekompletnego wniosku Komisja wzywa doktoranta do uzupełnienia braków w terminie 7 dni. Nieuzupełnienie tych braków w terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

W przypadku doktorantów, którzy uzupełniają dokumentację do wniosku złożonego w terminie wypłata stypendium następuje od miesiąca, w którym do komisji wpłynął kompletny wniosek.

Decyzje stypendialne

Stypendia są przyznawane na semestr i wypłacane:

  • w semestrze zimowym do 5 miesięcy,
  • w semestrze letnim do 4 miesięcy.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach rektor może wydłużyć okres wypłaty świadczeń w semestrze letnim do 5 miesięcy.

Decyzja administracyjna wydawana jest na każdy semestr roku akademickiego. Stypendia wypłacane są raz w miesiącu.

Dochody członków rodziny doktoranta

Wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie doktoranta ubiegającego
 się o stypendium socjalne ustala się na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, z tym, że przy jej ustalaniu:

  1. uwzględnia się dochody osiągane przez:
    1. doktoranta,
    2. małżonka doktoranta,
    3. rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych doktoranta,
    4. będące na utrzymaniu osób, o których mowa w lit. a-c, dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek,
  2. nie uwzględnia się:
    1. świadczeń przyznanych studentowi przez Rektora Politechniki Częstochowskiej, komisję stypendialną lub odwoławczą komisję stypendialną Politechniki Częstochowskiej oraz stypendiów określonych w art. 420 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
    2. stypendiów otrzymywanych przez uczniów, studentów i doktorantów w ramach:
      1. funduszy strukturalnych Unii Europejskiej,
      2. niepodlegających zwrotowi środków pochodzących z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA),
      3. umów międzynarodowych lub programów wykonawczych, sporządzanych do tych umów, albo międzynarodowych programów stypendialnych,
    3. świadczeń pomocy materialnej otrzymywanych przez uczniów na podstawie przepisów o systemie oświaty,
    4. stypendiów o charakterze socjalnym przyznawanych przez podmioty, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Samodzielność finansowa doktoranta

  1. Doktorant, który nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych, może ubiegać się o stypendium socjalne bez wykazywania dochodów osiąganych przez te osoby oraz będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek, jeżeli spełnia jeden z następujących warunków:
    1. ukończył 26. rok życia,
    2. pozostaje w związku małżeńskim,
    3. ma na utrzymaniu dzieci,
    4. osiągnął pełnoletność, przebywając w pieczy zastępczej,
    5. posiada stałe źródło dochodów i jego przeciętny miesięczny dochód w poprzednim roku podatkowym oraz w roku bieżącym w miesiącach poprzedzających miesiąc złożenia oświadczenia, o którym mowa w ust. 2, jest wyższy lub równy 1,15 sumy kwot określonych w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
  2. Doktorant, o który mowa w ust. 1 składa oświadczenie, że nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych.
  3. Ciężar udowodnienia posiadania stałego źródła dochodów spoczywa na doktorancie.
  4. W przypadku gdy członek rodziny jest umieszczony w pieczy zastępczej lub w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, ustalając dochód rodziny w przeliczeniu na osobę, nie uwzględnia się osoby umieszczonej w pieczy zastępczej lub instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Uwaga!

Doktoranci, którzy przebywają na urlopie zdrowotnym, macierzyńskim oraz na urlopie przyznanym przez Kierownika Studiów Doktoranckich mogą w uzasadnionych, szczególnych przypadkach otrzymywać stypendium socjalne.

Łączna miesięczna wysokość stypendium socjalnego i stypendium rektora nie może być wyższa niż 38% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy – obecnie kwota ta wynosi: 2739,80 zł.

Próg dochodu uprawniający do otrzymania stypendium socjalnego oraz wysokość stypendium socjalnego ustala Rektor PCz w porozumieniu z Uczelnianą Radą Doktorantów PCz. Aktualna wysokość świadczenia oraz dochodu uprawniającego do otrzymywania stypendium dostępna jest w zakładce Stawki stypendialne.

Informacje ogólne

Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymywać doktorant z tytułu niepełnosprawności potwierdzonej orzeczeniem właściwego organu. Świadczenie to przyznawane jest na wniosek doktoranta. Stypendium jest przyznawane na podstawie aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Wnioski

Terminy składania wniosków:

  • na semestr zimowy - do 15 października bieżącego roku akademickiego,
  • na semestr letni - do ostatniego dnia lutego bieżącego roku akademickiego.

W przypadku, gdy niepełnosprawność powstała w trakcie trwania studiów, wniosek o stypendium dla osób niepełnosprawnych można złożyć w trakcie trwania roku akademickiego. Wypłata, w przypadku przyznania świadczenia przez komisję, następuje w następnym miesiącu po miesiącu złożenia wniosku (np. kompletny wniosek złożony w listopadzie - pierwsza wypłata w grudniu).

Regulamin świadczeń dla studentów Politechniki Częstochowskiej wraz z załacznikami został wprowadzony Zarządzeniem Rektora Politechniki Częstochowskiej Nr 410/2023 z dnia 4 sierpnia 2023 r.

Pliki do pobrania

Sposób składania wniosku

Doktorant składa wypełniony i podpisany wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami do Biura Obsługi Studentów Działu Nauczania.

Dopuszczalne jest składanie wniosku o przyznanie stypendium dla osób niepełnosprawnych za pośrednictwem operatora pocztowego lub innej instytucji świadczącej usługi kurierskie, za potwierdzeniem odbioru.

O terminie ważności złożenia wniosku decyduje data stempla pocztowego.

Dokumenty

Oryginał lub kserokopia orzeczenia o niepełnosprawności.

W przypadku złożenia wniosku wraz z kserokopią orzeczenia o niepełnosprawności w formie papierowej, należy przedstawić oryginał pracownikowi Biura Obsługi Studentów Działu Nauczania w celu jego poświadczenia.

W przypadku złożenia wniosku wraz z oryginałem orzeczenia o niepełnosprawności doktorant po rozpatrzeniu wniosku o przyznanie stypendium dla osób niepełnosprawnych może ubiegać się o zwrot oryginału dokumentu w Biurze Obsługi Studentów Działu Nauczania.

W przypadku  składania wniosku wraz z kserokopią orzeczenia o niepełnosprawności za pośrednictwem operatora pocztowego lub innej instytucji świadczącej usługi kurierskie, za potwierdzeniem odbioru,  dokumenty te muszą być poświadczone przez notariusza „za zgodność z oryginałem”.

Braki w dokumentacji

W przypadku złożenia w terminie niekompletnego wniosku Komisja wzywa doktoranta do uzupełnienia braków w terminie 7 dni. Nieuzupełnienie tych braków w terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

W przypadku doktorantów, którzy uzupełniają dokumentację do wniosku złożonego w terminie wypłata stypendium następuje od miesiąca, w którym do komisji wpłynął kompletny wniosek.

Wygaśnięcie ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności

W przypadku, gdy ważność orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wygasa w trakcie roku akademickiego, stypendium to przestaje być wypłacane od następnego miesiąca po wygaśnięciu ważności orzeczenia.

W przypadku utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności i ponownego ustalenia niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności stanowiącego kontynuację poprzedniego orzeczenia, prawo do stypendium ustala się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia, jeżeli doktorant spełnia warunki uprawniające do nabycia tego świadczenia oraz złożył wniosek o przyznanie stypendium dla osób niepełnosprawnych w terminie do trzech miesięcy od utraty ważności poprzedniego orzeczenia lub zmiany stopnia niepełnosprawności.

Decyzje stypendialne

Stypendia są przyznawane w danym roku akademickim przez okres 10 miesięcy.

Decyzja administracyjna wydawana jest na każdy semestr roku akademickiego. Stypendia wypłacane są raz w miesiącu.

Uwaga!

Wysokość stypendium dla osób niepełnosprawnych jest uzależniona od stopnia niepełnosprawności: znacznego, umiarkowanego lub lekkiego.

W przypadku studiowania na więcej niż jednej dyscyplinie stypendium dla osób niepełnosprawnych można pobierać tylko na jednym, według własnego wyboru.

Doktoranci, którzy przebywają na urlopie zdrowotnym, macierzyńskim oraz na urlopie przyznanym przez Kierownika Studiów Doktoranckich mogą w uzasadnionych, szczególnych przypadkach otrzymywać stypendium dla osób niepełnosprawnych.

Wysokość stypendium dla osób niepełnosprawnych z uwzględnieniem stopnia niepełnosprawności ustala Rektor PCz w porozumieniu z Uczelnianą Radą Doktorantów PCz. Aktualna wysokość świadczenia oraz z uwzględnieniem stopnia niepełnosprawności dostępna jest w zakładce Stawki stypendialne.

Informacje ogólne

Zapomoga jest doraźną formą pomocy dla doktorantów i może być przyznana doktorantowi, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej.

Do zdarzeń, które uzasadniają wystąpienie doktoranta z wnioskiem o przyznanie zapomogi zalicza się w szczególności

  • utratę przez doktoranta, jego małżonka lub rodziców stałego źródła dochodu lub zdarzeniem losowym powodującym krótkotrwałe trudności w studiowaniu, w tym chorobę wnioskodawcy lub członka jego rodziny;
  • konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny;
  • śmierć najbliższego członka rodziny;
  • klęskę żywiołową lub inną katastrofę (np.: pożar, powódź);
  • kradzież;
  • inne okoliczności, na skutek których doktorant znalazł się w przejściowo trudnej sytuacji życiowej.

Zdarzenie podane przez doktoranta za przyczynę ubiegania się o zapomogę musi być udokumentowane.

W przypadku studiowania na więcej niż jednej dyscyplinie zapomogę można pobrać tylko na jednym, według własnego wyboru.

Wnioski

Termin składania wniosku Wniosek należy złożyć w terminie do 3 miesięcy od daty zdarzenia uprawniającego do przyznania świadczenia.

Regulamin świadczeń dla studentów Politechniki Częstochowskiej wraz z załacznikami został wprowadzony Zarządzeniem Rektora Politechniki Częstochowskiej Nr 410/2023 z dnia 4 sierpnia 2023 r.

Pliki do pobrania

Sposób składania wniosku

Doktorant składa wypełniony i podpisany wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami do Biura Obsługi Studentów Działu Nauczania.

Dopuszczalne jest składanie wniosku o przyznanie zapomogi za pośrednictwem operatora pocztowego lub innej instytucji świadczącej usługi kurierskie, za potwierdzeniem odbioru.

O terminie ważności złożenia wniosku decyduje data stempla pocztowego.

Dokumenty

Oryginał lub kserokopia dokumentów. 

W przypadku złożenia wniosku wraz z kserokopiami dokumentów potwierdzającymi zdarzenie uprawniające do przyznania zapomogi w formie papierowej, należy przedstawić oryginały pracownikowi Biura Obsługi Studentów Działu Nauczania w celu ich poświadczenia.

W przypadku  składania wniosku wraz z kserokopiami dokumentów potwierdzającymi zdarzenie uprawniające do przyznania zapomogi za pośrednictwem operatora pocztowego lub innej instytucji świadczącej usługi kurierskie, za potwierdzeniem odbioru,  dokumenty te muszą być poświadczone przez notariusza „za zgodność z oryginałem”.

Decyzja

Zapomogę przyznaje Komisja Stypendialna w drodze decyzji administracyjnej.

Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym.

Uwaga!

Doktorant może otrzymać zapomogę dwa razy w roku akademickim, przy czym doktorant nie może otrzymać zapomogi dwa razy za to samo zdarzenie.

Doktorant przebywający na urlopie udzielonym z powodów zdrowotnych lub urodzenia dziecka może otrzymać zapomogę.

Maksymalną wysokość jednorazowej zapomogi ustala Rektor PCz w porozumieniu z Uczelnianą Radą Doktorantów PCz. Aktualna wysokość świadczenia oraz dochodu uprawniającego do otrzymywania stypendium dostępna jest w zakładce Stawki stypendialne.

Imię i nazwisko Adres e-mail Numer telefonu
Katarzyna Cieślik-Pisula k.cieslik-pisula@pcz.pl 34 325 01 55
Beata Kępska beata.kepska@pcz.pl 34 325 02 34
34 325 01 88
Beata Wolbisz beata.wolbisz@pcz.pl 34 325 01 88

Zastępca Kierownika Działu Nauczania ds. Studenckich - mgr Marta Rak - marta.rak@pcz.pl

Adres e-mail Działu Nauczania: d_nauczania@pcz.pl

Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.

uczelnia_dostepna.svgPolitechnika Częstochowska uczelnią dostępną.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Logo Fundusze EuropejskieFlaga PolskiLogo Narodowego Centrum Badań i RozwojuFlage Unii Europejskiej

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Więcej o plikach cookies i o ochronie Twojej prywatności przeczytasz w Informacje o cookies.

Zapisano